۰۵
مرداد

داستان ماکارونی و UPVC

داستان UPVC و ماکارونی
در دوران رکود اقتصادی و بحرانهای شدید مالی ، بی شک هر سرمایه گذار و صاحب سرمایه در سدد راهبری سرمایه خود به سمت بنگاه های زود بازده و با نرخ سود بالا می باشد .
در زمان قانون گذاری صنعت ساختمان (مبحث ۱۹ قانون ملی ساختمان )وهمچنین وضع قوانین دولتی درراستای حذف یارانه ها به نظر می رسد هیچکس خاطره صنعت و اتفاقات رخ داده در زمان فرو پاشی کشور کمونیستی (شوروی سابق) را مرور نکرده بوده است .درآن زمان به علت حرص زائد الوصف مردم در بند سیستم حکومتی و بسته کمونیستی ، ولع خرید هر گونه کالا در ایران بخصوص مواد غذایی و مایحتاج اولیه در مردم کشورهای همسایه بسیارزیاد بود . همین امر سبب شد تا تولیدکنندگان بسیاری در زمینه ماکارونی و تولید مواد غذایی مشابه شروع به فعالیت کنند . زیرا بازارصادرات بسیار خوبی داشته وهیچ واحدی مشکل فروش نداشت .
اما چندی نگذشت که شکایت از طرف خریداران و مصرف کنندگان نهایی در بازارهای هدف شروع شد و این امر باعث شد تا بیشتر آن واحدها که بصورت قارچی رشد کرده بودند به دلایل مختلف اعم از کیفیت بد محصولات ، عدم بسته بندی صحیح و مناسب جهت بازارهای صادراتی ، عدم رعایت استانداردهای بهداشتی و غذایی و غیره بازارهای خود را از دست بدهند و به تبع آن ، در داخل کشور هم خریداری نداشته و این امر منجر به فرو پاشی ، ورشکستگی و یا تعطیلی بنگاههای مربوط شد . اما در همین اثنی بودند تولید کنندگانی که نه تنها بازارهای خود را حفظ کرده و در این چرخه رقابت از گود بیرون نرفتند بلکه با خلاقیت ، نوآوری ، حفظ و ارتقاء شرایط کیفی و بروز رسانی ماشین آلات در بازار داخل و خارج کشور، قطب های صنایع غذایی و برندهای بین المللی شدند که درهمین امروز بعد از گذشت حدود ۲۰ سال برای تک تک ما نامی آشنا و بطور هفتگی و ماهانه در سبد غذایی هر ایرانی جا دارند .
دور از انتظار نیست که در شرایط فعلی ، وضع قانون ملی ساختمان و الزامات ساخت و ساز برای سازندگان ساختمان بدون تعریف دقیق استانداردها و اهرمهای اجرایی و انتظامی ، صنعت در و پنجره UPVC را با همان شرایط مشابه صنعت ماکارونی مواجه کرده است .
از یک سو به علت ضوابط شهرداری و الزامات اخذ پایان کار، کلیه ساختمانها نیازمند در و پنجره و شیشه دو جداره بوده و همین امر باعث ایجاد یک بازار کاذب و جذاب وفعال جهت جلب سرملیه های سر در گم جامعه و از سوی دیگر عدم وجود اهرمهای اجرایی و کنترلی منجر به انحراف از هدف اصلی و هجوم افراد با سطوح مختلف دانش فنی به تولید این کالای استراتژیکی مورد نیاز صنعت ساختمان شود.
پس بیراه نیست که در حال حاضر ، هر تولید کننده در و پنجره فعال باشد و کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که در حال کار نباشد اما نتیجه امر در زمانی مشخص خواهد شد که مصرف کنندگان نهایی در و پنجره متوجه کیفیت محصول شده و قدرت تمایز کالای خوب را از بد پیداکنند . در آن زمان ، کلیه تولید کنندگانی که هدف عالیه و سازمانی خود را بحث کیفی و دانش فنی قرار داده اند، قطع به یقین در بازه طولانی توان و قدرت مطلوب را بدست خواهند آور و دیگران می بایست به ناچار از این جرگه بیرون روند .
چه خوب است که با تولید کیفی خود ، هم سرمایه های ملی را حفظ کرده و هم شرایط کاری خود را برای دوره ای طولانی تضمین نماییم.